Hírek, események

Lezárult A hely, ahol élünk című programsorozatunk
A hely, ahol élünk – bevezetés a helyismeret forrásaiba

A Vörösmarty Mihály Könyvtár 2016-ban pályázatot adott be az  EFOP-3.7.3-16-2017-00106 számú Életen át tartó tanulás népszerűsítése Székesfehérváron című projektre. A támogatásról 2018 tavaszán értesültünk, a programsorozat megvalósítására 2018 júniusa és 2019 májusa között került sor.
A Helyismereti és digitalizálási csoport A hely, ahol élünk - bevezetés a helyismeret forrásaiba címmel dolgozott ki egy 12 alkalomból álló szakköri programot. A sorozat keretében a könyvtári helyismereti forrásokat, dokumentumtípusok bemutatását terveztük. Az előadásokat a csoport munkatársai és meghívott előadók tartották. A programsorozat lebonyolításában nagy segítségünkre voltak azok az eszközök, amelyeket a pályázat keretében sikerült beszerezni. A vetítésekhez saját laptopot, projektort, vetítővásznat tudtunk használni. Jelentős támogatást kaptunk a kézműves foglalkozásokhoz szükséges alapanyagok beszerzéséhez, társasjátékok készíttetéséhez is. A közönség aktív dolgozók, nyugdíjasok és fogyatékkal élők voltak.
A program nyitányaként, júniusban, a helyismereti munkáról, annak történetéről, jelenéről két előadást szerveztünk. A helyismereti munka könyvtárunkban az 1970-es évek elején kezdődött sajtófigyeléssel és a korabeli lexikonok anyagának kigyűjtésével. Ezt a munkát továbbra is folytatjuk, de próbálunk megfelelni napjaink kihívásainak. Honlapot működtetünk, vetélkedőket szervezünk, bővítjük a Fejér Megyei Életrajzi Lexikont és sorolhatnánk tovább sokirányú munkáinkat.


A következő két szakköri foglalkozáson, júliusban és augusztusban, a Frim Jakab Szakosított Otthon fiataljai is részt vettek. A csoport munkatársai első alkalommal Székesfehérvár, a második foglalkozáson Fejér megye nevezetességeit mutatták be vetítéssel a Fejér megyei gyűjtemény képeslapjainak felhasználásával. A rendezvények során látogatóink a képeslapok alapján készült társasjátékainkkal is megismerkedtek, és képeslapok másolataiból albumokat állíthattak össze maguknak.
A szeptemberi, negyedik foglakozáson előadás hangzott el a székesfehérvári fotózás történetéről, a helyi fényképészek munkásságáról. A résztvevők a könyvtár Fotótárával ismerkedhettek meg. Októberben két helyi amatőr fotós tartott vetítést saját, Székesfehérvárról készült fotóiból.
Novemberi foglalkozásunkon a jó plakát ismérveiről hangzott el előadás, valamint plakátgyűjteményünk bemutatására is sor került. A több mint ötezer darabos gyűjtemény digitalizálása megkezdődött, az eredményeket bemutattuk a jelenlévőknek.
Decemberben Egy hely, ahol gyűjtik a szórólapokat címmel hangzott el előadás, melyből kiderült, hogy miért hasznosak a helytörténeti kutatás során a kisnyomtatványok. A Frim Otthon fiataljai készültek erre az alkalomra, mindennapjaik során különböző intézményekben gyűjtöttek kisnyomtatványokat, amelyek egy részét a gyűjteményünknek ajándékozták, a megmaradókból egy mozaikot állítottak össze.
Januárban a székesfehérvári nyomdatörténetről hangzott el egy rendkívül színes, részletes előadás. A nyomdák és a helyismereti gyűjtemény kapcsolatát a kötelespéldányok jelentik, jelentenék. Ez a szolgáltatás hosszú évtizedeken keresztül jól működött, de napjainkban elenyésző azoknak a nyomdáknak a száma, akik kötelespéldányt szolgáltatnak, pedig a könyvtárak nemcsak gyűjtik, hanem rendszerezik, szolgáltatják is a hozzájuk beérkező anyagot. A programon ezt a munkát is megismerhette a hallgatóság.
Februárban a leggyakrabban használt helyismereti kötetek bemutatása után két helyi szerzővel és a helytörténeti könyvek kiadásával is foglalkozó Sárbogárdi Múzeum Egyesület képviselőjével találkozhattak, beszélgethettek az érdeklődők.
Márciusban sokszínű, változatos rendezvényt szerveztünk. Ízelítőt láthattak a vendégek a már digitalizált helyi lapjainkból, szemelvényeket hallhattak az 1920-as évek helyi lapjaiból. Az egyik előadónk két napilap tartalomelemzésére is vállalkozott. Beszélgetésre hívtuk a Fejér Megyei Hírlap, a Nyolcezer.hu városi online hírportál és a Ráckeresztúri Hírmondó egy-egy munkatársát.




Áprilisban a helyi személyiségekről információt tartalmazó adatbázisainkat mutattuk be, valamint az interneten található további forrásokra hívtuk fel a figyelmet.
Májusi programunkkal a levéltári, könyvtári forrásokat kiegészítő személyes történelem, a visszaemlékezések fontosságát szerettük volna hangsúlyozni. Előadás keretében az Ikarus Székesfehérvári Gyárának történetével, gyártmányaival, jeles személyiségeinek munkásságával a gyár volt főmérnöke ismertette meg a közönséget.
A program értékeléseként elmondhatjuk, hogy rendezvényeinken olyan könyvtárhasználók is részt vettek, akik korábban nem jártak részlegünkben. Örömünkre szolgált, hogy gyakori látogatóink számára is sikerült újdonságokkal szolgálnunk. Többen csak az őket különösen érdeklő foglalkozásokra jöttek el. Voltak, akik csak a fotótörténeti előadásokon, vagy a plakátok bemutatásán vettek részt. A Frim Jakab Szakosított Otthon fiataljai négy szakköri foglalkozásunk résztvevői voltak, számukra játékos, kézműves elemekkel gazdagított alkalmakat tartottunk, a vetítések mellett. A csoport munkájáról, a rendezvényekről a helyismereti honlapon kívül a helyi sajtó, a Fejér Megyei Hírlap és a Fehérvár Televízió is gyakran tudósított.
Mi magunk, a csoport munkatársai is sokat tanultunk a foglalkozásokra készülés során. Összefoglaltuk, magunk számára is, hogy milyen eredményeket értünk el az utóbbi években, hogy hol tartunk például a digitalizálásban. A felkészülés, a rendezvények lebonyolítása során egymást is jobban megismertük, jól együttműködő közösséggé váltunk.

Szőnyegi Hajnalka