Hírek, események

Mesékben és történelemben is jeleskedtek
Felnevelő tájunk: a legjobbak vetélkedése


Copfos, apró  leányka  koronával a fején, palástban alakította  Mátyás királyt. Egy másik csapatban tekintélyes nemez bajuszt viselt egy kislány  a pörgekalaphoz, hiszen ő játszotta az öregembert… A csak fiúkból álló csoport pedig szépséges bábokkal  adta elő a klasszikus mesét. A Vörösmarty Mihály Könyvtár adott otthont az idén is a Felnevelő tájunk  című vetélkedő döntőjének, amit a Fejér Megyei Honismereti Egyesület hirdet meg évről évre, két korcsoportnak: alsó tagozatosoknak és felső tagozatosoknak.

Az alsósok megmérettetésén az idén a  népmese volt a téma. A 12 csapat Illyés Gyula Hetvenhét magyar népmese című  gyűjteményéből dolgozta fel a megadott történeteket, amelyek között tündérmese, tréfás mese, állatmese is szerepelt, no és persze, olyan is, amelynek hőse valóságos történelmi alak,  a legendás Mátyás király…  A csapatok hatfordulós, levelezős versenyen különféle feladatsorokat oldottak meg – és közben gyönyörű népmeséket olvastak. Olyan hősökkel ismerkedtek meg, mint Tündérszép Ilona, Árgyílus királyfi, Rózsa és Ibolya vagy éppen Egyűgyű Misó. A döntőn is a levelező fordulókon megismert mesékkel kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolniuk a háromtagú csapatoknak. A levező forduló és a döntő feladványait egyaránt  Braun Lászlóné Borika állította össze. Az első feladatnál már a  válaszokból kibontakozó mondat is biztatást jelentett a gyerekeknek  --  Ügyes munka! --, de Bori néni láthatóan arra is törekedett, hogy a kicsik minden kérdést jól értsenek, és élmény legyen számukra a megmérettetés. A mesék szereplőinek jellemző tulajdonságait, a mesék fontos fordulatait egyaránt ismerni kellett.  A  gyerekek érezhetően olyannyira felkészültek a mesékből, hogy a nyolcfordulós döntő első részében holtverseny alakult ki: már-már úgy látszott, a honismereti egyesület tagjaiból álló zsűrinek nem lesz könnyű dolga,  amikor a sorrendet meg kell állapítania. Az egyes fordulók között pihenésképpen a csapatok elő is adták  Mátyás király meg az öregember meséjét: a produkcióra még otthon készültek fel a diákok. Több érdekes megoldást láthattunk, ötletes kellékeket és jelmezeket vonultattak fel.   Akadtak iskolák, ahonnan több haromtagú csapat is érkezett, s a csoportok együtt mutatták be a játékot. De volt olyan csapat, amelyik rajzolt papírfigurákkal jelenítette meg a többszereplős mesét: a kartonbábok mindkét oldalán más-más  figurát láthattunk, így aztán a  szereplő a papírbábot forgatva jelezte, éppen kinek a nevében beszél. Emellett míves kesztyűbábokkal bemutatott produkciót is bemutattak a versenyen. Kiderült, hogy a gyerekek nagyon szépen beszélnek, egyik-másik diák elfogódottság nélkül, nagyon természetesen jelenítette meg a mesealakot… Mindezt értékelésében hangsúlyozta a zsűri is. A könyvtárban rögtönzött kiállítást is rendeztek a gyerekek rajzaiból. A levelező fordulók idején ugyanis illusztrációkat is készítettek az olvasott mesékhez.


Az alsó tagozatosok versenyét végül 97 ponttal a székesfehérvári Széna téri általános Iskola Történelem vadászok jeligéjű csapata nyerte. Cseh Péter, Széles Patrik és Kovács Kevin a 4. A. osztály diákjai. Azt mondták, szívesen vettek részt a versenyben és mindegyikük számára más-más mese volt a legkedvesebb. A bábokat, amelyekkel Mátyás király meséjét előadták,  egyikük ügyes kezű nagymamája készítette. A 2. helyezett 96 ponttal: a Hetedhét csapat és a Kócos tündérek csapat holtversenyben, a fehérvári Felsővárosi Általános Iskolából. A Hetedhét tagjai: Bíró Kitti, Hegedűs Antal és  Takács Lőrinc.  A Kócos tündérek csapatában azért kell négy nevet említenünk, mert betegség miatt egyiküket a fordulók során helyettesíteni kellett:   így Haller Luca,  Vidra Laura, Bokácsi Patrícia és Kócz Karina egyaránt szerepelt a versengésben.
 
A felső tagozatosok döntőjében az idén 9 csapat vett részt. A téma - akárcsak   a verseny első, háromfordulós levelező szakaszában – az  1848-49-es forradalom és szabadságharc, illetve 1848  márciusa volt. A megoldókulcsok alapján lehetett felkészülni  a megmérettetésre, a feladatlapokat, a kérdéseket  pedig Kálmán Katalin, a Fejér Megyei Honismereti Egyesület elnöke, a fehérvári Munkácsy Mihály Általános Iskola  tanára állította össze.

Nyolc feladatlapot kaptak a versengő diákok.  Az első  az Innen-onnan elnevezésű totó volt, többek között arra kellett tudni a választ, hogy hol olvasta fel Petőfi a Nemzeti dalt  vagy ki tervezte a Magyar Nemzeti Múzeumot. A második  feladatban képzeletbeli látogatást tettek a diákok a pozsonyi országgyűlésen, a kérdések erről szóltak. A következő menet  főszereplői a márciusi ifjak voltak, míg a  negyedik lap 12 eseményt tartalmazott: azt  kellett róluk tudni, hogy mikor és hol történtek. A következőkben  a március 15-én történteket kellett időrendi sorrendbe tenni, majd épületekre, építményekre kellett  ráismerniük a   csapatoknak. A  következő feladványban arra kellett választ adniuk, hogy     a korban vezető tisztségeket kik viselték, míg  az utolsó feladatlap Petőfi-idézeteket tartalmazott: természetesen azt kellett kitalálni, hogy melyik versből valók.

A versenyzők imponáló felkészültségről, lexikális tudásról tettek tanúbizonyságot, különösen az agárdi Chernel István Általános Iskola és Gimnázium diákjaiból álló csapatok.  Az első három helyet ők szerezték meg. Első lett, a maximálisan elérhető 199 ponttal a Történelem tolvajai jeligéjű trió, amelynek tagjai: Fenyvesi Zsuzsanna, Hofer Zsófia és Muskáth Anna. Hogy mi a titkuk? A három nyolcadikos nagylány azt válaszolta, a titok nyitja, hogy nagyon alaposan készültek. Hozzátették, szeretik ugyan a történelmet, de még csak nem is ez a legkedvesebb tantárgyuk. Második lett,  196 pontot gyűjtött  a Felsőtábla nevű csapat: Biró Sarolt, Bocsor Karolina és Kaufmann Petra. A harmadik  helyen,  195 ponttal  a Szabadság harcosai végeztek:  Majoros Luca, Végh Barnabás, Zsákai Sára.